Nietypowa lekcja wychowawcza klasy 5b

22 września, w ramach godziny wychowawczej uczniowie klasy 5b przeszli nie lada wyzwanie. Wykwalifikowani instruktorzy krav magi przeprowadzili krótkie, aczkolwiek bardzo intensywne szkolenie samoobrony. Trzeba wiedzieć, że ten rodzaj walki nie jest sportem, ponieważ z założenia krav maga służy samoobronie i nie ma w niej współzawodnictwa.

Podstawowym celem szkolenia było nauczenie przewidywania sytuacji zagrożeń i ich unikania, przytomności umysłu oraz działania w stresie. Krav maga opiera się na naturalnych odruchach człowieka. Uczniowie chętnie wykonywali wszystkie ćwiczenia z użyciem tarczy do treningu ciosów oraz gumowych atrap noży. Wszyscy podeszli do ćwiczeń bardzo poważnie, aczkolwiek instruktorzy starali się wprowadzać techniki samoobrony w formie zabawy. Pamiętajmy - krav maga stosuje gradację obrony w zależności od intensywności ataku i sytuacji broniącego się, czemu służą cztery zasady:

• I zasada: Unikaj miejsc i sytuacji niebezpiecznych.
  • II zasada: Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, to oddal się z tego miejsca jak najszybciej.
  • III zasada: Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji i nie możesz się z niej oddalić, to walcz używając wszelkich dostępnych przedmiotów, które mogą Ci pomóc.
  • IV zasada: Jeżeli znalazłeś się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, nie możesz się oddalić i w zasięgu nie ma żadnych przedmiotów, które można by było w walce wykorzystać, to walcz w sposób maksymalny, nie stawiając sobie żadnych ograniczeń.

Szkolenia samoobrony odbędą się w naszej szkole także dla uczniów klas 4 oraz 6 w ramach lekcji w-f.

Autor: Natasza Gładysz