Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Zdalna szkoła
Jesteś tutaj: Start / Historia

Historia

1 września 1965 roku rozpoczęła działalność Szkoła Podstawowa nr 17 w Tychach na ulicy Begonii 5. Jednak pierwsi uczniowie nie uczyli się w znanym nam budynku, bo ten nie był jeszcze wykończony. Lekcje odbywały się w pobliskich szkołach: SP-5 i SP-12. Dyrektorem szkoły była Maria Kościańczuk.

Od 1966 roku uczniowie zaczęli uczyć się w naszej szkole. Jak łatwo zauważyć w tym roku właśnie minęło 1000 lat od Chrztu Polski. Siedemnastka była jedną ze szkół wybudowanych dla uczczenia tej rocznicy.

Do szkoły uczęszczało wtedy około 1700 uczniów. Nauka odbywała się od godz. 705 do 1915. Klasy liczyły średnio 42 uczniów.

Szkoła bardzo szybko zyskała dobrą opinię w mieście.

W szkole tej pracować mogli tylko dobrzy nauczyciele. Panowała opinia, że pani dyrektor Maria Kościańczuk „wyciśnie nauczyciela jak cytrynę”, co oznaczało, że tylko zaangażowani i dobrzy pedagodzy mogli pozostać w pracy. Szkoła zdobywała wiele sukcesów, zarówno w nauce jak i w sporcie. Absolwenci szkoły zyskali opinię dobrze przygotowanych do dalszej nauki. Niektóre licea twierdziły, że wolą absolwenta z trójkami z „17-tki” niż z piątkami z innej szkoły.

Były wtedy inne czasy. Szkoła nosiła imię gen. Aleksandra Zawadzkiego, a w  roku 1976  otrzymała pierwszy sztandar ufundowany przez ówczesny Zakład Opiekuńczy "Transprzęt ". Obecnie, od czasu zmiany ustroju Polski nasza szkoła jest po prostu Siedemnastką i nie ma żadnego zakładu opiekuńczego. Sztandar też mamy nowy – z orłem w koronie.

W roku 1981 dyrektorem szkoły została pani Zdzisława Niechciał. Szkoła nadal pracowała na trzy zmiany, bo nie zmieniły się warunki lokalowe, nie przybyło sal lekcyjnych. W tym czasie szkoła obchodziła uroczyście 20 - lecie szkoły. Pani Zdzisława Niechciał pełniła obowiązki dyrektora do roku 1989.

W latach 80-dziesiątych w naszej szkole istniało kółko krajoznawczo-turystyczne „Kangury”. Co robili członkowie tego koła? Brali udział w rajdach, konkursach, złazach i zlotach. Oto niektóre z nich:

        1983 rok- maj- zlot kół krajoznawczo-turystycznych województwa katowickiego.

        II rajd górski- „Kangury” zajęły II miejsce.

        1984 rok - marzec- „Zlot Czarownic” z okazji Dnia Kobiet   (odbywał się jeszcze przez następne parę lat)

        wrzesień - „Wyprawa po złote runo”

        październik-ogólnopolski „Złaz babiogórski”  

        1985 rok  - styczeń- podchody w Paprocanach.

        wrzesień - rajd w Węgierskiej Górce itd.

Kółko już nie istnieje, ale tradycje rajdowe dalej podtrzymujemy. Co roku w maju dla najstarszych klas (dawniej ósmych, teraz szóstych) jest organizowany Rajd Siedemnastki. Każda klasa to jedna drużyna. Kapitanowie losują trasę wędrówki, a meta jest w Paprocanach. Po drodze drużyny muszą wykazać się wiedzą i umiejętnościami turystycznymi a także poszukują sprytnie ukrytych zadań i rozwiązują je. Na mecie każda z klas prezentuje się przed komisją, która ocenia zachowanie grupy, rozwiązane zadania, prezentację na mecie i wygląd. Tematy zadań są związane z naszym regionem, z ekologią, a w tym roku (dowiedzieliśmy się od organizatorów) będą zadania związane

z Unią Europejską. Ciekawe za co przebiorą się uczestnicy rajdu? My będziemy startować dopiero w przyszłym roku.

Pierwszy maja to kiedyś obowiązkowy pochód z okazji Święta Pracy. W kronikach szkolnych jest sporo zdjęć z tych marszów.

Dzisiaj w maju mamy Dni Szkoły. W czasie tych dni odbywają się konkursy, rajd i od trzech lat – piknik.

W latach 90-tych nastał niż demograficzny, ilość uczniów uległa radykalnemu zmniejszeniu. Szkoła stała się bardziej kameralna, liczy średnio 560 uczniów, pracuje na dwie zmiany od 800 do 1500. Klasy pierwsze mają lekcje tylko rano, działa świetlica szkolna ze stołówką.

W 1989 roku dyrektorem szkoły została Bogusława Dawid. Nauczyciele, jak zawsze aktywni i pełni zapału, wykazują wiele inicjatyw. Przez pięć lat działał założony przez naszą szkołę "Fan-club 17", do którego należało 5 szkół z województwa śląskiego. Niestety, po wprowadzeniu reformy niektóre szkoły uległy likwidacji lub przekształceniu i "Fan-club 17" zawiesił na razie działalność.

W 1990 r. po raz pierwszy nasi uczniowie wyjechali na „zieloną szkołę”. Od tamtego czasu jest już tradycją, że trzecioklasiści wyjeżdżają na 2-3 tygodnie, aby pouczyć się gdzieś daleko, najczęściej nad morzem. Ale wyjeżdżają nie tylko oni. Co roku mogą wyjechać także uczniowie klas starszych. Przez wiele lat jeździli do Krynicy Morskiej, a w zeszłym roku spędzili prawie dwa tygodnie na nauce i wypoczynku w Rowach.

Wspomnimy również o klasowych wycieczkach. Młodsi uczniowie poznają najbliższą okolicę, a starsi wyjeżdżają do Pszczyny, Krakowa, wędrują przez Jurę Krakowsko-Częstochowską i Beskidy. Przed reformą szkolnictwa ósme klasy obowiązkowo odwiedzały KL Auschwitz w Oświęcimiu i uczyły się też tej tragicznej historii. Między innymi nasi uczniowie uczestniczyli w obchodach 40-lecia pierwszego transportu więźniów do tego obozu koncentracyjnego.

Życie szkolne obfitowało w bardzo różne wydarzenia.

W kronikach są opisy remontu sali gimnastycznej (przez wiele miesięcy lekcje wychowania fizycznego odbywały się na korytarzach). Wielkim wydarzeniem było zakupienie w 1990 r. nowego sprzętu: telewizora, magnetowidu oraz komputera. Zbierano także pieniądze na nową kserokopiarkę. W tym samym roku po raz pierwszy wybrano Miss i Mistera Siedemnastki.

W roku szkolnym 1990/91 odbył się pierwszy konkurs literacki (z bajek Andersena).

Tradycyjnie 6 grudnia  dzieci odwiedził św. Mikołaj (z prezentami). Tego roku uczniowie bardzo uroczyście przywitali wiosnę. Pierwszego dnia tej pory roku  dzieci  występowały i topiły Marzannę. Lecz ten rok nie był taki wspaniały jak się wydaje.

W kwietniu i maju ukradziono nam ciężko zdobyte pieniądze przeznaczone na nowe meble. Razem 40 milionów złotych (oczywiście – starych złotych! Zadanie dla matematyków: jeżeli 10000 starych złotych to obecnie 1 zł, ile ukradziono?) Odbył się także konkurs ekologiczny. Nasza szkoła miała swojego kotka Siedemnastkę!

Rok szkolny 1992/93. Po raz pierwszy mieliśmy „Żywą lekcję zoologii”. Można było posłuchać o zwyczajach gadów, obejrzeć różne okazy, a także… pogłaskać węża.

Od wielu lat działa w szkole Samorząd Uczniowski. Kandydatów do samorządu wysuwają klasy i uczniowie prowadzą kampanie popierające swoich kandydatów, a wybory odbywają się w prawdziwym, „dorosłym” lokalu wyborczym. Samorząd prowadzi wiele ciekawych akcji, m.in. „numerek” (ten, czyj numerek z dziennika jest wylosowany w danym dniu nie jest pytany), lekcje tańca, wybory najsympatyczniejszych i najgroźniejszych nauczycieli, różne akcje charytatywne.

Tradycją naszej szkoły jest istnienie drużyn harcerskich.

Dzieci naszej szkoły pomagają zwierzętom w schronisku dla zwierząt, zbierają „grosiki na koniki”, biorą udział w Dniu Ziemi i „Sprzątaniu świata”.

Najmłodsi są na początku pierwszej klasy uroczyście pasowani na ucznia Siedemnastki.

W szkole wydawane są gazety. Pierwsza była „Niezła Gazeta”, potem „Siedemnastka” z wydaniem specjalnym „Siedemnastka na Szlaku” poświęconym pamięci licealistów, którzy w 2003 roku zginęli w lawinie pod Rysami. Dla wielu uczniów, nauczycieli i rodziców uczniów naszej szkoły był to ogromny, osobisty cios – trzech spośród tragicznie zmarłych młodych ludzi to absolwenci naszej szkoły. Andrzej Matyśkiewicz, Łukasz Matyśkiewicz i Przemek Kwiecień na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Obecnie wydajemy dwie gazety: "Kartkówkę", która opisuje beżace wydarzenia z życia szkoły oraz "Matmomanię" przeznaczoną dla wszystkich pasjonatów królowej nauk.

Aktualnie, jednymi z najważniejszych dni w naszej szkole, są te, w trakcie ktorych organizowane są Piknik Siedemnastki wraz z Kiermaszem Świątecznym. Spotykają się wtedy zarówno nauczyciele, uczniowie i ich rodzice.

Od roku 2009 dyrektorem szkoły jest pani Joanna Łaska.

Autor: Eliza Kamzelak